Cena
Typ imprezy
Rodzaj menu

Więcej 

Gdańsk - Zamów kucharza na przyjęcie w domu

Wyniki wyszukiwania (77)

W branży kulinarnej od lat panuje moda na wykorzystywanie / używanie polskich produktów. Kucharze szukają składników naturalnych, lokalnych, często z gospodarstw wiejskich i odpowiednio wyselekcjonowanych. Gdańsk robi coś więcej. Jako miasto portowe spotykał się z wieloma kulturami i tradycjami, a teraz przywraca do menu swoje, znane od wieków, smaki związane z jego wielokulturowością.

Dzięki swojemu statusowi Gdańsk miał możliwość wzbogacać regionalne dania składnikami sprowadzanymi z całego świata. Importowane produkty, takie jak różne przyprawy wraz z lokalnymi specjałami tworzyły smaczne połączenia, którymi delektowali się mieszkańcy miasta i przyjezdni.

Z czasem te połączenia zostały zapomniane – na szczęście współczesność przywraca im właściwe miejsce. Turyści przyjeżdżający do Trójmiasta i zatrzymujący się w hotelach w Gdańsku mają coraz częściej okazję spróbować dań odradzającej się gdańskiej kuchni. A ta, wbrew pozorom, nie opiera się wyłącznie na rybach.

 

Co roku w mieście organizowany jest Festiwal Kulinarny Gdańskie Smaki, podczas którego turyści mają okazję skosztować typowo gdańskich obiadów, wykonywanych z miejscowych surowców i według starych receptur. Również okoliczne restauracje szczycą się tym, że serwują potrawy kuchni regionalnej. 

Dużo znajdziemy wśród nich wpływów kaszubskich. Co ciekawe typowe uczty kaszubskie zawsze zaczynają się od deseru. Często jest to babka piaskowa lub marchewkowy kuch. Po deserze pora na ciepłe dania. Tutaj znajdziemy np. gęsinę uważaną w tym regionie za prawdziwy przysmak. Jako dodatki serwuje się kasze i ziemniaki, a najpopularniejszą zupą jest zupa z brukwi. W tradycyjnych potrawach z tego regionu znajdziemy dużo suszonych owoców wykorzystywanych do kompotów, mięs czy do zupy brzadowej.

Gdańsk może poszczycić się też innymi wyjątkowymi potrawami. Do najpopularniejszych należą sztuka mięsa w cieście francuskim, zupa chlebowa czy gęś pieczona w rozmarynie, uznana za najlepsze pomorskie danie regionalne. Pobyt w Gdańsku to również dobra okazja do spróbowania tradycyjnego marcepanu. Stał się on deserem regionalnym mniej więcej na początku XIX w., kiedy to gdańskie gospodynie zaczęły go robić, zainspirowane niemieckimi zwyczajami kulinarnymi.

Oczywiście w tym wszystkim nie możemy pominąć jakże istotnych ryb. Rybołówstwo na tych terenach było jednym z najstarszych zawodów i łatwym sposobem na pozyskanie jedzenia. Nie dziwi więc, że ryby są istotne dla tradycji zarówno Gdańska jak i całych Kaszub. Mowa tutaj nie tylko o rybach morskich ale też słodkowodnych, które znajdziemy w licznych jeziorach znajdujących się na tych terenach. 

Z ciekawszych produktów warto wymienić raki. Do dziś fragment Gdańska nosi nazwę Targ Rakowy, co nie jest dziełem przypadku. Świadczy to o dawnej popularności raków na stołach gdańszczan. W centrum tradycyjnej kuchni gdańskiej jest zupa rybna przyrządzana najczęściej z dorsza i łososia, z dodatkiem szyjek rakowych. Warto spróbować też potraw ze śledzia, dorsza i węgorza. 

Aby skosztować tych wszystkich pysznych dań, trzeba wiedzieć, gdzie się wybrać / do której restauracji się wybrać. Polecanymi restauracjami są np. Canis Restaurant, specjalizująca się w kuchni polskiej i czerpiąca dużo inspiracji z tradycyjnej kuchni miasta. Warto też odwiedzić Literacka Restaurant czy Arco by Paco Perez, gdzie szefem kuchni jest Paco Perez czyli najbardziej wyróżniony szef kuchni pracujący w Polsce (dotychczas zdobył w sumie 5 gwiazdek Michelin).

Alternatywą dla wyjść do restauracji jest wynajęcie szefa kuchni i zorganizowanie prywatnej kolacji dla rodziny czy znajomych. W tym pomoże Ulala Chef, które ułatwi znalezienie prywatnego kucharza w Gdańsku i dobranie menu tak, aby odpowiadało ono Tobie i Twoim gościom. Wśród naszych kucharzy w Gdańsku mamy wiele młodych talentów takich jak Przemysław Janta czy Radosław Gierałtowski, który brał udział w wielu konkursach i wiele z nich wygrywał. Z tak utalentowanymi osobami próbowanie tradycyjnej kuchni Gdańska to czysta przyjemność.