Cena
Typ imprezy
Rodzaj menu

Więcej 

Katowice - Zamów kucharza na przyjęcie w domu

Wyniki wyszukiwania (90)

Katowice to miasto, które powstało z osad rolniczych, w XVI w. Jednak miasto stało się bliższe swojej współczesnej wersji dopiero w wieku XIX, kiedy połączyło się koleją z Warszawą i Berlinem, a przemysł rozwinął się dzięki węglowi, który stworzył podwaliny tradycji górniczej. 

Współcześnie Katowice przyciągają do siebie turystów dzięki swoim wyjątkowym atrakcjom. W jednym miejscu w Katowicach mieści się kilka obiektów wartych odwiedzenia. Zacznijcie od zobaczenia perły modernizmu - katowickiego Spodka. Jest to imponująca hala widowiskowa o charakterystycznym kształcie, który podpowiada skąd taka nazwa obiektu. Spodek był w PRL-u jedną z niewielu hal widowiskowych w Polsce, stąd na koncerty czy widowiska sportowe zjeżdżali tu Polacy nawet z najodleglejszych stron kraju. 

Obok Spodka stoi dziś nowoczesne centrum konferencyjno-kongresowe i niedawno zbudowana przepiękna Filharmonia Śląska, która zachwyca swoją zuchwałą architekturą. Niedaleko znajdziecie Muzeum Śląskie, założone w 1929 roku, a w nim nowoczesną restaurację Moodro bistro & cafe, która oferuje piękny widok na panoramę miasta i pyszne jedzenie.

A skoro mowa o jedzeniu to zastanawialiście się kiedyś, skąd w lokalnej kuchni, tyle dziczyzny? Otóż jeszcze zanim Katowice przerodziły się w pełnoprawne miasto, była tam bardzo mocno kultywowana tradycja myśliwska. Kiedy jeszcze na miejscu współczesnych Katowic stały osady, nie na wszystkich ziemiach możliwa była hodowla zwierząt i uprawa roli. Ówcześni mieszkańcy zbudowali swoją gospodarkę na łowiectwie. Najpopularniejszą metodą przygotowania mięsa było bejcowanie, szerzej znane jako marynowanie.

W kuchni Śląskiej bardzo istotne były zioła. W przydomowych ogródkach hodowano bazylię, kminek, majeranek, rozmaryn i inne. Duże znaczenie miało, w jakim dniu akurat siadano do stołu. Miód np. podawano tylko od święta, mimo dużej popularności pszczelarstwa w tamtym regionie, ponieważ był bardzo drogi. Codzienne dania były bardzo proste. Składały się głównie z kartofli, kaszy i chleba. Często jadano wodzionkę - zupę z czosnku, chleba i łoju (lub masła) zalanych gorącą wodą. Na specjalne okazje serwowano rosół, słynne rolady wołowe i kluski śląskie.

Posiłki zależały od pory roku. Wiosną jadano ubogo, ponieważ po zimie kończyły się zapasy, a dodatkowo przychodził post, który był na Śląsku bardzo surowo przestrzegany. Na stole gościły zupy, polewki, kluski i inne dania bez mięsa. Zupą na post była wspomniana wcześniej wodzionka robiona z masła. Często w ciągu całego dnia była jedynym, co jadano. Lato to czas kalafiora, kapusty, jagód i innych warzyw i owoców. Jesienią ziemniaki absolutnie dominowały jadłospis. Stąd tyle tradycyjnych śląskich potraw z ziemniakami. Na zimę przygotowywano wieprzowinę. Przygotowywano z niej rosół i rolady.

Katowice oferują nam kilka ciekawych i lubianych przez mieszkańców restauracji. 8 stolików to idealne miejsce na spróbowanie domowej kuchni. W porze obiadowej niełatwo tu o stolik, a jest ich tylko osiem. :) Lodziarnia Istne Lody Rzemieślnicze to według jej klientów najwyższa jakość lodów na Śląsku. Słynie z czarnych rożków, które mają odwzorowywać węgiel, a nawet są z jego dodatkiem. 

Przy okazji zwiedzania bardzo ciekawego architektonicznie Nikiszowca warto zaplanować obiad w Śląskiej Prohibicji, która serwuje tradycyjne śląskie dania na topowym poziomie. Restauracja mieści się na obrzeżach Nikiszowca i stąd po obiedzie warto rozpocząć niedzielny spacer po tej niesamowitej dzielnicy. Obejrzyjcie szeregi familoków z czerwonej cegły. Tak nazywano domy zbudowane dla pracowników kopalni i ich rodzin. Zajrzyjcie do podwórek kamienic. To magiczny widok. Na koniec spaceru po Nikiszowcu usiądźcie na kawę i coś słodkiego w kultowym Cafe Byfyj. Latem polecamy ich ogródek z widokiem na nikiszowski plac.

Aby spróbować tradycyjnych śląskich dań, nie trzeba daleko szukać. Nie trzeba nawet wychodzić z domu! Wystarczy zamówić kucharza. Ulala Chef współpracuje z kilkoma świetnymi kucharzami w Katowicach, którzy nadadzą odpowiedniego charakteru każdemu spotkaniu. Nasi prywatni kucharze wiedzą jak połączyć tradycyjne śląskie dania takie jak wodzionka, kluski śląskie czy rolada z nowoczesnymi technikami. Zamów prywatnego kucharza do domu dzięki Ulala Chef i ciesz się najwyższej klasy kuchnią.