Jak cię widzę, tak cię zjem - czyli Marta Augustynowicz o sztuce dekorowania stołu

 Marta Augustynowicz     04 lutego 2018 18:55      


Autor: Marta Augustynowicz, dekoratorka - florystka, właścicielka firmy Muscari – partnera florystycznego Ulala Chef

 

Gdy dopadnie nas wilczy głód zjemy wszystko - byle szybko się nasycić. Nie chcę jednak nawiązywać w tym materiale do sytuacji skrajnych, a raczej poruszyć temat estetyki podania potraw, która w moim przypadku ma ogromne znaczenie. 

 

Savoir vivre w nakryciu stołu - ma pomagać a nie utrudniać

 

Aranżacja nakrycia stołu nie jest sztuką pozbawioną zasad, opartą tylko i wyłącznie na fantazji dekoratora. W tej dziedzinie poruszamy się pomiędzy wieloma zasadami dotyczącymi ułożenia sztućców, talerzy czy kieliszków. Zasady savoir vivre w nakryciu stołu często spotykają się z oburzeniem “a po co to?”, “a kto na to zwraca uwagę?”. Tymczasem zasady te są instrukcją przyjemnego i sprawnego spożywania posiłków napisaną w języku sztućców i szkła. Odpowiednio ułożone sztućce to nie tylko rząd błyszczących narzędzi ale informacja jakie potrawy, w jakiej kolejności będą podawane. Dzięki nim wiemy czy zjemy rybę czy steka oraz ile będzie przystawek, a w konsekwencji, jak długi będzie cały posiłek. Podstawowym etapem w nakryciu stołu jest prawidłowe, a więc i komfortowe ułożenie nakrycia - sztućców, szkła i talerzy.

 

Postaw na proste rozwiązania i wysoką jakość elementów. Piękny talerz położony na złotym podtalerzu, storczyk - prosto i z klasą- i wspaniałe sztućce.

 

Serwetki i papeteria – szczegóły są ważne

 

Elementami, które pozwalają nam stworzyć niepowtarzalną aranżację są serwetki, papeteria oraz dekoracje. Serwetki pozwalają nam w łatwy sposób wprowadzić kolor do aranżacji np. podkreślając motyw kolorystyczny przyjęcia. Także sposób ich złożenia może bardzo uatrakcyjnić nakrycie. Dobrze sprawdzają się lekkie supły i minimalistyczne prostokąty. Często spotykane rulony sterczące ze stołów niczym rzędy kominów nie zachwycają swym urokiem. W wyborze serwetek ważna jest także tkanina z jakiej są wykonane - wysokiej jakości bawełna sprawdzi się odpowiednio. Serwetki z tkanin sztucznych nie sprawdzą się w eleganckim nakryciu stołu.

Poświęćmy chwilę na ładne złożenie serwet, a może także obwiążmy je satynową wstążką? 

Papeteria a wiec wydruki menu, winietki czy numeracja stołów - pełnią nie tylko funkcje informacyjne ale i dekoracyjne. Pięknie zaprojektowane i wydrukowane elementy papeterii zapadają w pamięć gościom - w przypadku przyjęć o charakterze biznesowym w tych elementach możemy wykorzystać także logotypy czy inne elementy wizualne marki.

 

Pomarańczowe serwetki podkreślają kolor przewodni kolacji

 

Florystyczne dekoracje stołu

 

Największe pole do popisu dają nam dekoracje. Kompozycje ze świeżych kwiatów i zieleni możemy zaaranżować w wielu stylach - od sielskiego, rustykalnego po boho i glamour. Ogromne znaczenie ma tu dobór gatunków kwiatów i ich kolorystyka. Styl dekoracji powinien być dobrany do charakteru przyjęcia i miejsca, w którym jest organizowane. W eleganckich wnętrzach o charakterze pałacowym nie odnajdą się sielskie plastry drewna i rustykalne słoiki z kwiatami. Podobnie w boho stodole karykaturalnie będą prezentować się regularne kompozycje w stylu glamour ozdobione kryształkami.

 

Florystyka to nie tylko kwiaty, ale też liście. Potrafią przepięknie skomponować się z resztą aranżacji 

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej wysokości dekoracji. Powinny być niskie (poniżej linii wzroku gości) lub odpowiednio wysokie - tak by nie utrudniały kontaktu wzrokowego gościom.  Nawet najpiękniejsza dekoracja nie zyska uznania gości, jeśli będzie utrudniać rozmowy. W dekoracji stołów nie musimy ograniczać się tylko do klasycznych wazonów. Do wyższych kompozycji sprawdzą się także kandelabry czy miedziane stojaki. W niższych dekoracjach możemy wykorzystywać drewniane skrzyneczki, metalowe wiaderka czy retro filiżanki.

 

Metalowe wiaderko użyte jako wazonik i owinięte dekoracyjnie lnianą serwetą

 

Świece i wszystko nabiera blasku!

 

Ważnym elementem dekoracji są świece - ich przytulne światło służy rozmowom i miłej atmosferze. W świetle świec wszystko wydaje się jeszcze piękniejsze! Doskonale prezentują się świece o różnej wysokości, najłatwiejsze w użytkowaniu są tealighty oraz świece pieńkowe, długo i stabilnie palące się. W aranżacji stołu powinniśmy unikać świec zapachowych. Połączenie ich aromatów z zapachami potraw może stworzyć nieprzyjemny efekt lub zwyczajnie utrudnić zmysłom docenienia aromatów potraw.

 

Wysokie świece pięknie współgrają z dekoracją w formie zielonego bieżnika

Piękna dekoracja w połączeniu z prawidłowym, czytelnym nakryciem stołu mocno przybliża nas do sukcesu przyjęcia. Świeże kwiaty i światło świec nadają wspólnym chwilom wyjątkowości. Nasi goście docenią pyszne jedzenie jak i nakrycie i aranżację stołu. Tymi właśnie gestami damy im znać, jak ciepło o nich myślimy.

To tyle ode mnie w tym premierowym artykule na blogu Ulala. Dajcie znać, o jakich elementach z obszaru dekorowania stołu i oprawy przyjęcia chcielibyście przeczytać w moich następnych artykułach :)

Do dekoracji stołu możesz użyć nietypowych przedmiotów. Tu - koraliki włożone do pięknego szklanego kielicha.



 Komentarze

 Zaloguj się aby dodać komentarz

 Blog - strona główna