10 rad jak wydać piękne przyjęcie w domu i... nie zwariować

 Agnieszka Górska     05 listopada 2016 16:47      


Ten wpis dedykuję szczególnie paniom domu

 

Przyjęcia w domu mają swój wielki urok i potrafią długo żyć w pamięci gości, którzy się świetnie u nas bawili. Ale moim zdaniem ważne jest też, żeby dobrze bawili się i wspominali takie przyjęcie również gospodarze! I to jest nasza misja w Ulala Chef :) Sprawiać, że gospodarze bawią się na przyjęciach równie dobrze jak ich goście. Ale przecież wiecie, że nie zawsze tak jest. A raczej nawet rzadko tak bywa, że bycie gospodarzem przyjęcia kojarzy nam się z przyjemnością wyłącznie, a nie z ciężką pracą podczas przygotowań a i w trakcie samego przyjęcia.

Dlatego mam dla Was 10 rad, które warto wziąć pod uwagę, kiedy planujecie wydać przyjęcie w domu. 10 rad i jeszcze jedna bonusowa na koniec. Ale po kolei…

 

1. Wybór terminu

 

Wybierz termin z odpowiednim wyprzedzeniem. Im większą liczbę gości zapraszasz i im bardziej są oni na co dzień zajęci lub często podróżują, tym z większym wyprzedzeniem ustal termin i poinformuj o nim gości. Unikaj takich terminów, w których wielu z nas wyjeżdża lub jest prawdopodobnie zajętych – np. popularne święta czy długie weekendy. A jeśli już tak się zdarzy, że taki trudny termin wybrałaś, bo to np. data rocznicy albo data urodzin, to daj gościom szansę na zaplanowanie obecności na Twoim przyjęciu właśnie przez odpowiednio wczesne ich powiadomienie. Zawsze zapraszając poproś gości o potwierdzenie obecności. Jeśli tego nie zrobią od razu, skontaktuj się z nimi raz jeszcze na tydzień przed datą, wtedy informacje od gości będą bardziej precyzyjne.

 

2. Zamów przyjęcie na najmniejszą potwierdzoną liczbę osób

 

Jeśli planujesz zamówić catering lub prywatnego kucharza, przy rezerwacji zamów przyjęcie na najmniejszą potwierdzoną liczbę osób. Zawsze łatwiej jest domówić kilka porcji jedzenia więcej informując o tym Ulala Chef z kilkudniowym wyprzedzeniem niż zmniejszać wielkość zamówienia po wykonaniu rezerwacji.

 

3. Wybierz odpowiednie menu

 

Wybierając menu nie kieruj się wyłącznie swoimi smakami i preferencjami. Weź pod uwagę gości. To częsta pułapka. Jeśli lubisz np. rzadkie owoce morza albo rozsmakowujesz się w odległej kuchni azjatyckiej, to nie zakładaj, że wszyscy Twoi goście podzielą ten entuzjazm siedząc przy Twoim stole. Zacznij więc od analizy, jakich gości zaprosiłaś i jaki rodzaj kuchni im najbardziej odpowiada. Jeśli jest to impreza rodzinna, weźmy na przykład chrzciny lub przyjęcie komunijne, to wśród gości będą prawdopodobnie przedstawiciele kilku pokoleń. Zdecyduj się wówczas na smaki bardziej klasyczne. Co wcale nie znaczy, że musi to być ociężałe i sztampowe. Dobry prywatny kucharz potrafi podać klasyczną kuchnię w świetnej formie i oryginalnie, tak że jego dania z rozmarzeniem będą wspominać i teściowa i babcia i szwagier.

Ale jeśli wydajesz przyjęcie dla grupy swoich bliskich przyjaciół, których gusta kulinarne są bardzo zbliżone do Twoich – wiesz to, bo znacie się od lat, razem spędzacie wakacje, razem bywacie w restauracjach i lubicie podobne smaki, to wtedy wybierz menu odważniej opierając się na swojej wiedzy co do preferencji Twoich gości.

 

4. Weź pod uwagę ograniczenia diety Twoich gości

 

Coraz częściej wśród gości i członków rodziny spotykamy się z ograniczeniami diety lub alergiami pokarmowymi. Jeśli nie spotykacie się zbyt często przy stole, możesz o tym nie wiedzieć lub nie pamiętać. A jeśli sami nie mamy ograniczeń w diecie, to często zakładamy, że inni są w tym podobni do nas. Dlatego w Ulala Chef zawsze podpowiadamy Klientom, że warto zapytać o to dyskretnie swoich gości na kilka dni przed przyjęciem. Dla Ulala Chef to żaden problem, żeby podczas organizowania przyjęć uwzględnić różne potrzeby i diety gości. Jeśli tylko mamy tę informację, prywatny kucharz tak zaplanuje menu, by pamiętać w szczegółach o tych wymaganiach. Dieta wegetariańska, wegańska, jarska, bezlaktozowa czy bezglutenowa, a nawet jeszcze bardziej restrykcyjne diety – wszystko możemy uwzględnić, jeśli uprzedzimy o tym kucharza.

 

5. Wino – dobierz do menu

Odpowiedni dobór win podkreśli wspaniały smak dań z menu, które wybrałaś 

Kiedy masz już wybrane menu, warto dobrać do niego odpowiednie wino. Możesz poprosić naszego sommeliera o sugestie co do doboru win do Twojego menu. Taka usługa jest u nas dostępna gratis dla wszystkich Klientów zamawiających przyjęcie. Z sugestiami od naszego sommeliera możesz wybrać się do dowolnego sklepu z winem albo skorzystać z oferty dostawcy win rekomendowanego przez Ulala Chef, który zaoferuje Ci świetne etykiety w dobrych cenach i to z dostawą wprost do Twojego domu! A Ty dzięki temu masz kolejny temat z głowy J

Co więcej! Na swoje przyjęcie warto zamówić więcej wina, z zapasem, żeby nie zabrakło dla żadnego z gości, a jeśli się okaże, że nie wszystkie butelki zostały otwarte, zapłacisz tylko za te otwarte, a nieotwarte od Ciebie odbierzemy dzień po imprezie.

Pamiętaj o przygotowaniu lodu do mocniejszych alkoholi, które planujesz podać już po zakończeniu kolacji, albo do wody i napojów bezalkoholowych. Zrób większy zapas, jeśli swoje przyjęcie organizujesz latem.

 

6. Stół, krzesła, obrus – zrelaksuj się, my pomożemy

Jeśli wydajesz przyjęcie zasiadane na większą liczbę osób, powiedzmy na 20, to męczy Cię pytanie, czy w domu mam warunki na wygodne przyjęcie dla tylu osób. Brakuje prawdopodobnie krzeseł, stół może jest za mały, a w kuchni tylko zwykłe a nie profesjonalne sprzęty. Zacznijmy więc od kuchni. Chefowie Ulala tak budują menu, żeby można je było przygotować i wyserwować ze zwykłej domowej kuchni. Jeśli zaś będą potrzebować jakiegoś profesjonalnego sprzętu, przywiozą go ze sobą do domu Klienta. A co do krzeseł, stołu, obrusów czy nawet szkła, jakiego potrzeba do takiego przyjęcia – nasz partner logistyczny przywozi na miejsce taki sprzęt, jeśli go dodatkowo zamówimy. Koszt wynajmu krzesła to kwota od około 8 zł / szt., a stołu od około 15 zł / szt. Sama więc widzisz, że jest to stosunkowo niedrogie i bardzo wygodne.

 

7. Nie kompletuj specjalnie i nie kupuj zastawy na przyjęcie

Mamy dostęp do szerokiego wyboru pięknych talerzy na wynajem. Tu jesiotr serwowany przez chefa Przemka Woźnego z Gdyni

Rzadko zdarza się, żebyśmy w domu mieli komplet zastawy dajmy na to na 12 osób na 4-5 dań. Podobnie ze sztućcami. Dlatego proponuję tym się w ogóle nie przejmować. W Ulala Chef o tym pomyśleliśmy. Chef projektując swoje menu wybiera też do niego odpowiednią, elegancką zastawę. Zadba o to, by jego dania jak najlepiej się na niej prezentowały. Dlatego chef przywiezie ze sobą wszystkie potrzebne talerze, a także sztućce. Cena wynajmu zastawy jest już wkalkulowana w koszt menu i jest to wygodne rozwiązanie. A zastawa po przyjęciu wyjeżdża z Twojego domu razem z kucharzem, nikt jej nawet nie musi zmywać, od razu trafia do odpowiednich kontenerów i jest gotowa do podróży :)

 

8. Udekoruj stół

Ułóż serwety dla każdego z gości, ustaw kwiaty i świece 

To ważny element każdego przyjęcia. Zaplanuj, jakim obrusem chcesz przykryć stół. Możesz nawet o tym poinformować chefa, żeby wziął pod uwagę kolor Twojego obrusu przy doborze koloru zastawy. Wtedy jesteś pewna, że masz kontrolę nad całym wyglądem stołu. Wybierz wazon i kwiaty. Zwróć uwagę, żeby nie wybierać takich kwiatów, które w wazonie będą utrudniać kontakt wzrokowy i rozmowę gościom. Najlepiej wybrać więc bukiet i wazon stosunkowo nieduży. Stół możesz też pięknie ubrać innymi elementami, niekoniecznie kwiatami! Jesienią na przykład świetny efekt dadzą małe pomarańczowe dynie, piękne liście, szyszki, jarzębina. Im kreatywniej, tym lepiej! Zawsze warto ustawić na stole też świece. To dodatkowy blask dla Twojego stołu!

Przygotuj serwety dla gości. Najlepiej z tkaniny. Złóż je w prosty sposób lub włóż do obręczy na serwety i umieść na stole dla każdego z gości. Jeśli nie masz dla gości serwet z tkaniny, możesz zamówić ich wynajem w Ulala. Możesz też użyć papierowych serwetek większego formatu, zwłaszcza jeśli przyjęcie nie jest bardzo oficjalne. Na ułożonych na stole serwetach lub obok, możesz następnie położyć wydrukowane menu przyjęcia. Dzięki niemu goście będą mogli dowiedzieć się, co będzie serwowane tego wieczoru. Takie menu niektórzy z gości będą chcieli też ze sobą zabrać do domu – to świetna pamiątka z Twojego przyjęcia!

 

9. Rozplanuj usadzenie gości przy stole

Podstawowa zasada - mężczyźni na przemian z kobietami 

Przy większych przyjęciach, a nawet już powyżej 8 osób, warto zaplanować jak usadzić gości przy stole. To często bardzo wpływa na dobrą zabawę przy stole i może zdecydować o tym, czy rozmowa gościom będzie się przysłowiowo „kleić” czy nie. Podstawowa zasada jest taka, żeby usadzać kobiety na przemian z mężczyznami. Druga zasada jest taka, żeby miksować pary i nie sadzać ich razem. Dlaczego? Bo zwłaszcza jeśli w towarzystwie jest sporo osób, które się wzajemnie nie znają, goście będą mieć tendencję do koncentrowania swoich rozmów w znajomych kręgach lub swoich parach. Dlatego warto rozplanować ich miejsca osobno, to zastymuluje gości do rozmów z mniej znanymi sobie osobami i efekt będzie ciekawszy. Jedyny wyjątek stanowią młode małżeństwa lub narzeczeni z niewielkim stażem. Ich warto jednak posadzić obok siebie, bo przecież w obecnej fazie nie mogą bez siebie żyć :)

Rozplanowywanie miejsc gości przy stole to osobna rozległa wiedza. Kiedyś być może pokuszę się o osobny wpis na ten temat. Etykieta nakazuje między innymi, by gospodarze usiedli u szczytów stołu naprzeciw siebie, oraz by honorowi goście usiedli obok gospodarzy - kobieta - honorowy gość ma miejsce po prawej stronie gośpodarza, a mężczyzna - honorowy gość siada po lewej stronie od gospodyni. Dla mnie najważniejsze jest przemyślenie i takie rozplanowanie miejsc dla poszczególnych gości, by łączyły ich wspólne zainteresowania i wspólne tematy do rozmowy.

 

10. W kuchni zrób miejsce dla chefa

Tu chef Michał Cienki z Krakowa 

Jeśli skorzystasz z mojej rady i wynajmiesz prywatnego kucharza na swoje przyjęcie, to jedyne o co musisz zadbać w swojej kuchni, to przygotowanie kucharzowi miejsca do pracy. Uprzątnij blaty kuchenne – zwykle stawiamy tam różne sprzęty, bibeloty, ozdoby, pojemniki z produktami. Najlepiej wszystkie lub większość z nich zabierz z blatów, żeby kucharz miał jak najwięcej miejsca na pracę i rozłożenie talerzy. Jeśli Twoja kuchnia ma krótki blat, poinformuj o tym wcześniej kucharza. Jeśli będzie potrzebował dodatkowe miejsce, przywiezie ze sobą pomocniczy stół.

Warto też przygotować jedną lub dwie puste półki w lodówce, bo kucharz będzie chciał tam przechować część swoich produktów w czasie pracy. Blaty i lodówka – zadbaj o to, a resztą zajmie się nasz chef! :)

Przyjedzie do Twojego domu około 2 godziny przed planowanym startem podawania dań gościom. Pokaż mu wtedy kuchnię, wskaż gdzie schowane są garnki, patelnie, deski do krojenia, jak włącza się płytę kuchenną i to wszystko. Teraz kuchnia jest w jego władaniu i niech wychodzą z niej cuda spod jego ręki!

 

11. Rada jedenasta, bonusowa ale jakże ważna!: Zadbaj o siebie zanim przyjdą goście i zrelaksuj się!

źródło: http://8tracks.com/katylurb/a-nice-warm-bubble-bath-and-a-glass-of-wine

Kiedy chef krząta się w kuchni, Ty masz wreszcie czas dla siebie. 2 godziny zanim przyjdą goście! Możesz więc spokojnie wziąć prysznic albo nawet wskoczyć do wanny z kieliszkiem szampana! Masz czas na wybór stroju i makijaż. To czas dla Ciebie i wykorzystaj go jak tylko chcesz. Zrelaksuj się. :) Tego wieczoru będziesz gościem w swoim domu na równi z innymi i śmiało z tego skorzystaj!  :) Zaloguj się aby dodać komentarz

 Blog - strona główna