6 rules of Ulala Chef in building relationships with chefs

 Agnieszka Górska     03 October 2017 16:27      


Jutro wystąpię w panelu pt. "Budujemy Markę Pracodawcy w Gastronomii" na branżowej konferencji. Zastanawiam się czy to będzie interesująca dla audytorium dyskusja, bo temat wydaje się dość prosty i chyba nikt z moich interlokutorów nie będzie polemizował z tezami stawianymi przez prowadzącą Katarzynę Derdzińską o ważnej roli budowania dobrej marki pracodawcy i dbania o pracowników w tych jakże ciężkich czasach dla pracodawców w gastronomii.

Ale zaraz zaraz! Skoro wszyscy to wiedzą, to dlaczego to jest w ogóle temat i bolączka dla branży?

My w Ulala mamy inną perspektywę w tym zakresie. Nie jesteśmy typowym graczem rynku gastronomicznego, wiec może nam łatwiej? Może fakt, że sama jestem spoza branży ułatwił mi na starcie dając bonus tzw. "begginer's eyes" czyli możliwość dostrzegania zjawisk oczami kogoś spoza branży.

Dziś, po 2 latach na rynku, Ulala Chef współpracuje z setką wyselekcjonowanych kucharzy, a 50 kolejnych zrekrutuje do końca 2017 roku. W naszym systemie rekrutacyjnym czekają dziesiatki nowych zgłoszeń z całej Polski i od kucharzy pracujących za granicą. Jak to się dzieje? Dlaczego nie narzekamy na brak kandydatów do wspólpracy, kiedy dla branży rekrutacja i rotacja pracowników to zmora?

Opowiadając o tym zdradzam Wam nasz kluczowy element strategii. Dlaczego to robię? - bo zależy mi na tym, by branża gastronomiczna była coraz lepszym miejscem pracy dla kucharzy. Taka misja przyświeca mi od początku pracy nad projektem, i przyświeca nam w Ulala.


Poniżej przedstawiam Wam 6 zasad, którymi kierujemy się budując relacje z naszymi chefami

1.     Szacunek. Wzajemny

Jeśli oczekujemy od współpracowników, że będą nas szanować i szanować naszych Klientów, to najpierw my okażmy im szacunek. To uniwersalna zasada, dla wielu zbyt oczywista, żeby o niej wspominać, ale czy na pewno? Szanujmy ciężką pracę kucharzy, ich kunszt, wiedzę. W czym się przejawia ten szacunek? Chociażby w uczciwym rozliczaniu należności za wynagrodzenia, ale i w poważnym, partnerskim traktowaniu, w znajdowaniu czasu na spotkanie, na odwiedzenie w restauracji, na zastanowieniu się czy nie możemy jakoś wesprzeć, czy mamy coś atrakcyjnego do zaoferowania w zamian.

To od nas zależy, jak nasi Klienci będą patrzeć na chefów. Jeśli my okazujemy kucharzom szacunek, Klienci pójdą naszym śladem.

W tym ważnym obszarze w Ulala Chef oczekujemy wzajemności. Szacunek wobec kucharzy jest podstawą, ale chcemy też by był odwzajemniany. Lojalna postawa, odpowiedzialność, niezawodność. Tego oczekujemy i to otrzymujemy od naszych kucharzy.

2. Miłość i podziw

Jesteśmy w tej branży, bo kochamy dobrą kuchnię. Wiemy, ile talentu mieści się nawet w najprostszym ale perfekcyjnym w smaku daniu. Ile pasji muszą mieć w sobie ludzie, którzy znajdują siły, by 12 długich godzin spędzać w restauracyjnej kuchni i którzy wciąż dążą do rozwoju i odkrywania nowych smaków i perfekcyjnej równowagi nut na talerzach. Jeśli umiemy to zauważyć, wyrażajmy to! Pokazujmy swoją wdzięczność, miłość i podziw, za to co dla nas serwują i z jakim sercem to robią. Każdy kucharz to osoba, która lubi dawać innym coś od siebie. Musimy umieć to brać. Podziw napędza i uskrzydla.

3. Docenienie publiczne

Jeśli mamy tylko okazję, to z niej korzystajmy i doceniajmy kucharzy publicznie. Na większym forum, opinią w internecie, przed gronem kolegów w zespole. Złota zasada - chwal publicznie, a jeśli masz powody do krytyki - rozmawaj tylko w cztery oczy. Kiedy chwalimy - pokazujmy nazwiska, pozwólmy kucharzom błyszczeć pod ich własną marką. Nie bójmy się tego! Tak boli mnie, kiedy widzę że niektórzy restauratorzy unikają pokazywania nawisk swoich szefów kuchni w obawie przed zbytnim uzależnieniem restauracji od danej osoby i osłabieniem pozycji negocjacyjnej w relacji właściciel / manager a kucharz. To takie krótkowzroczne!

4. Przejrzystość i uczciwość

Ustalaj jasne i uczciwe zasady współpracy. Bądź fair. Nie myśl tylko o swoim zysku, nie bogać się kosztem innych. Pozwól kucharzom dobrze prosperować. Zawsze wywiązuj się z danego słowa. Dawaj informację zwrotną, a dzięki temu - szansę drugiej stronie na zaspokojenie Twoich oczekiwań.

5. Dbanie o interesy kucharzy

W naszym dobrze pojętym interesie jest dbanie o interesy kucharzy. Mamy czasem do czynienia z osobami o skromnych oczekiwaniach względem wynagrodzeń, przy równoczesnym bardzo wysokim poziomie kuchni i serwisu. To naszym zadaniem, zespołu Ulala Chef, jest zadbanie, by dany kucharz był odpowiednio wynagrodzony przez Klienta. By wynagrodzenie miało szansę pokryć wszystkie poniesione koszty, przyszłe podatki i na koniec pozostawiło profit na koncie kucharza, który ciężko sobie na to zapracował. W końcu praca w charakterze prywatnego chefa jest bardzo wymagająca, potrzebuje znacznie większej wszechstronności niż praca w restauracyjnej kuchni - umiejętności komunikacyjne, umiejętność odnajdywania się w nieprzewidzianych sytuacjach, umiejętność dostarczania najwyższej jakości w warunkach sprzętowych mocno ograniczonych i w nieznanym miejscu, umiejętnośc prezentacji swojej pracy publicznie i wiele innych kompetencji wcale nie powszechnych nie tylko w tym zawodzie, ale wśród pracowników w ogóle! W Ulala wierzymy w wysoką wartość usług chefów Ulala Chef dostarczanych naszym Klientom, dlatego to naszym obowiązkiem jest zadbanie o uczciwe wynagrodzenie kucharzy.

6. Świadomość motywacji do współpracy

I na koniec - każdym z nas, tak samo każdym kucharzem, kierują różne motywacje do działania. Dla jednych chęć sprawdzenia się, dla innych potrzeba rozwoju, dla kolejnych potrzeba bycia docenionym albo chęć bycia najlepszym, a jeszcze dla innych atrakcyjne wynagrodzenie finansowe. A najczęściej jest to złożenie kilku motywatorów występujących równoczesni. Obserwujmy, rozmawiajmy, miejmy to na uwadze. Zrozumienie tego jest kluczowe do budowania świetnego zespołu zmotywowanych pracowników. A z kolei zbyt pobieżne podejście do tematu, brak indywidualnego patrzenia na współpracowników, brak rozmowy i chęci dotarcia do sedna i zbyt łatwe uproszczenie czy sprowadzenie całości do jednego motywatora - np. tylko finansowego może prowadzić do nieefektywnego zarządzania i nadmiernej rotacji pracowników. Jakże czesto słyszymy oburzenie managerów - jak to? tak dobrze mu płacilśmy, a on i tak odszedł - co za niewdzięczność! A czy my sami pracujemy wyłącznie dla pieniędzy? I czy duże pieniądze przekonają nas zawsze do wykonania każdej pracy? Nie, zawsze jest potrzebne coś więcej. Pamiętajmy o tym i zaoferujmy od siebie coś wiecej, a i nasi Klienci otrzymają coś więcej od naszych kucharzy.

 



 Log in to leave a comment

 Blog - home page